• SPECJALIŚCI

• Pedagog

Funkcję pedagoga w roku szkolnym 2023/2024 pełni pani Martyna Ćwiek oraz pani Dominika Wojtal.

Pedagog szkolny zajmuje się wspomaganiem: uczniów, rodziców i nauczycieli.

Prowadzi:

- indywidualne rozmowy wspierające,

- pomaga w rozwiązywaniu trudnych sytuacji wychowawczych,

- prowadzi zajęcia profilaktyczne w klasach.

Każdy członek społeczności szkolnej – uczeń, nauczyciel i rodzic, może zwrócić się do pedagoga po pomoc i wsparcie w różnych sprawach: porozmawiać o problemach, rozwiać wątpliwości , uzyskać poradę lub informację gdzie szukać dalszej pomocy.

Pedagog szkolny:

• Diagnozuje i rozwiązuje konflikty rówieśnicze.
        • Analizuje orzeczenia i opinie psychologiczne, pomaga w tworzeniu indywidualizowanych programów edukacyjnych dla dzieci o specjalnych potrzebach  edukacyjnych.
        • Wspomaga nauczycieli w przygotowywaniu dostosowań edukacyjnych i wychowawczych do indywidualnych potrzeb dziecka.
        • Na bieżąco współpracuje z poradniami  psychologiczno – pedagogicznymi, w tym specjalistycznym i innymi instytucjami wspierającymi rodzinę.
        • Zajmuje się pomocą socjalną na terenie szkoły. Informuje o rodzaju pomocy.
        • Współpracuje z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Policją (realizując zadania profilaktyki w szkole), Sądem Rejonowym – Wydziałem Rodzinnym i Nieletnich.
        • Koordynuje sprawy dotyczące bezpieczeństwa .

Psycholog

Funkcję psychologa w roku szkolnym 2023/2024 pełni pani Katarzyna Mostył i pani Paulina Zalewska

Drogi uczniu!

Jeśli:

• masz jakiś problem i nie wiesz z kim o tym porozmawiać,
        • czujesz się samotny,
        • masz jakiś sekret/ tajemnicę i chcesz się z tym kimś podzielić,
        • boisz się chodzić do szkoły,
        • źle czujesz się w swojej klasie,
        • czujesz się odizolowany od rówieśników albo wpadłaś/ wpadłeś w towarzystwo, które robi rzeczy, które Ci się nie podobają (uważasz, że są złe),
        • ktoś Ci dokucza, wyzywa, wyśmiewa, grozi, wymusza od Ciebie pieniądze itp.,
        • masz inne problemy w relacjach z rówieśnikami lub osobami dorosłymi (rodzicami, nauczycielami),
        • masz trudności w nauce,
        • martwisz się sytuacją w domu rodzinnym,
        • często boli cię głowa albo brzuch chociaż jesteś zdrowy,
        • masz problem z kontrolowaniem agresji,
        • często „wybuchasz” i tracisz równowagę,
        • zrobiłeś coś, czego bardzo żałujesz,
        • jesteś nieśmiała/ ły i bardzo chcesz to zmienić,
        • nie wiesz jaką szkołę średnią wybrać lub co robić w życiu,
        • po prostu chcesz o coś spytać,

Przyjdź – razem spróbujemy sobie z tym poradzić.

Rozmowa może sprawić, że znajdziesz sposoby rozwiązania nurtujących Cię problemów. Twoje problemy nie świadczą o tym, że jesteś inna/y, gorsza/y. Inni też mają problemy. Wszyscy ludzie je mają. Jesteś odważna/y, bo umiesz przyznać się samemu przed sobą, że nie potrafisz sobie z czymś poradzić. Rozmowa to dojrzała i właściwa decyzja.

Logopeda

W ostatnich latach obserwujemy narastanie problemu zwiększającej się liczby uczniów z kłopotami w nauce. Oczywiste jest, że trudności w uczeniu są powodem niepowodzeń szkolnych, a także problemów emocjonalnych. Uczniom ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się zapewniamy profesjonalną pomoc pedagogiczną.

Funkcję logopedy w roku szkolnym 2023/2024 pełni pani Kinga Pastuszka i pani Weronika Waliszewska

Terapeuta pedagogiczny

Terapeuta pedagogiczny  – p. Danuta Budziszewska

Terapia pedagogiczna jest pracą mającą na celu usunięcie przyczyn i objawów trudności w uczeniu się, oddziaływaniem terapeutycznym eliminującym niepowodzenia szkolne. Efektem będzie zmiana postawy ucznia wobec napotykanych przez niego niepowodzeń szkolnych, wzrost motywacji do nauki, opanowanie umiejętności poprawnego czytania i pisania, oraz wyeliminowanie błędów.

Terapia pedagogiczna to system zintegrowanych działań usprawniająco – stymulujących i korekcyjno – kompensacyjnych realizowanych przez terapeutę przy wsparciu nauczycieli i rodziców dziecka. Głównym zadaniem działania terapeutycznego jest takie zorganizowanie aktywności ucznia, aby poprzez zaspokojenie specyficznych potrzeb edukacyjnych i rozwojowych wywołać zmianę motywacji do nauki, następnie korygować i usprawnić zaburzone procesy poznawcze, zniekształcone lub niewykształcone umiejętności szkolne typu pisanie, czytanie. Podstawowym działem w czasie terapii pedagogicznej jest wzmocnienie u ucznia świadomości jego mocnych stron, wyeliminowanie słabych stron, które powodują zahamowanie procesów uczenia się. Zadaniem terapii jest kompensowanie braków w zakresie poszczególnych funkcji bazując na mocnych stronach ucznia i pomoc mu w jego wszechstronnym rozwoju.